نوشیدن روزانه چای چه تاثیراتی بر بدن می گذارد ؟

نوشیدن روزانه چای چه تاثیراتی بر بدن می گذارد ؟

چای یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در سراسر جهان است. مردم آن را صبح ها بعد از بیدار شدن ، قبل از خواب برای از بین بردن استرس ، یا بعد از ظهر برای آرامش بیشتر چای می نوشند.

اما آیا واقعا چای برای بدن خوب است؟ آیا نوشیدن آن عوارض منفی دارد ، به خصوص اگر روزانه از آن می نوشید؟ متخصصان تغذیه معتقدند که نوشیدن منظم چای برای بدن کاملاً خوب است و در واقع مزایای زیادی برای سلامت عمومی ما دارد.

قدیمی ترین جوامع جهان روزانه چای می نوشند. به عنوان مثال ساکنان اوکیناوا در ژاپن هر روز چای سبز یا ماچا می نوشند. افراد زیادی در جهان شیفته این نوشیدنی معجزه آسای محبوب هستند ، بنابراین در این مقاله تمام سوالات لازم را برای کشف اینکه واقعاً نوشیدن چای روزانه با بدن چه می کند ،بیان شده است .

1 با نوشیدن چای مواد مغذی گیاهی بیشتری دریافت خواهید کرد.


چای سرشار از مواد مغذی است که در بسیاری از نوشیدنی های دیگر ، به ویژه قهوه ، دریافت نمی کنید. چای های گیاهی حاوی انواع مواد شیمیایی گیاهی و فیتونوترینت ها هستند زیرا از انواع مختلف گیاهان تهیه می شوند.

با توجه به تحقیقات ، مواد مغذی گیاهی موادی هستند که فعالیت های بیولوژیکی خاصی را تولید می کنند و از سلامت انسان به طرق مختلف حمایت می کنند.

برخی از راههایی که مواد مغذی گیاهی موجود در چای ها می توانند برای سلامتی ما مفید باشند ، استفاده از آنتی اکسیدان ها ، مبارزه با برخی از آلرژی ها ، کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان ها و حمایت از روند ضد پیری است.

 

2 با نوشیدن چای می توانید متابولیسم بدن را تنظیم کنید.


حتی چای های خاصی وجود دارد که در صورت عدم تعادل به دلایل مختلف کمک می کند متابولیسم بدن را تنظیم کنید. مقالات علمی منتشر شده نشان می دهد که چای سبز به طور خاص تأثیر مثبتی بر تنظیم متابولیسم دارد ، که همچنین با کنترل سطح گلوکز و کنترل وزن ارتباط مستقیم دارد. این مطالعه نشان داد که این مورد برای بیماران دیابتی نیز صادق است.


متخصصان اظهار می کنند که اگر می خواهید چای بنوشید تا متابولیسم خود را تنظیم کنید ، نوشیدن چای سیاه ، سبز یا اولانگ را امتحان کنید.

3 با نوشیدن چای می توانید التهاب را کاهش دهید.


چای به دلیل خواص ضد التهابی شناخته شده است. بر اساس مطالعه مجله بین المللی علوم مولکولی ، تحقیقات زیادی انجام شده است که می تواند مزایای مثبت ضد التهابی نوشیدن چای را به طور منظم ثابت کند.

این مطالعه به طور خاص به چای سبز و چای سیاه می پردازد. آنچه محققان کشف کردند این است که خواص موجود در چای سبز و سیاه می تواند تأثیر بسزایی در کاهش التهاب گلبول های قرمز داشته باشد.

آنها حتی دریافتند افراد مبتلا به لوپوس که روزانه به مدت 12 هفته چای سبز مصرف می کردند ، التهاب کمتری در بدن خود گزارش کردند. جای تعجب نیست که در لیست بهترین غذاهای ضد التهابی قرار دارد!

4 ممکن است لازم باشد بیشتر از دستشویی استفاده کنید.


انواع خاصی از چای ها وجود دارند که در واقع باعث تکرر ادرار می شوند. چای قاصدک ، چای سبز ، چای جو و چای ترش دارای خواص ادرارآور هستند.

دیورتیک ها مواد مغذی هستند که باعث می شوند بدن ما نمک و آب را به شکل ادرار دفع کند. چای با خواص دیورتیک اغلب برای افرادی که مشکلات کلیوی ، دیابت یا مشکلات قلبی خاصی دارند توصیه می شود.

به دلیل قدرت دیورتیک ها ، متخصصان پیشنهاد می کنند از این چای ها بعد از ساعت 4 بعد از ظهر اجتناب کنید ، مگر اینکه بخواهید شب خود در راه رفتن به دستشویی بگذرانید!

5 نوشیدن چایی می تواند به کنترل وزن کمک کند.


تحقیقات زیادی در مورد تاثیرات مثبت مصرف روزانه چای سبز بر کنترل وزن انجام شده است. به گزارش مجله بین المللی علوم مولکولی ، یک مطالعه 12 هفته ای در مورد مصرف روزانه چای سبز در زنان کاهش چشمگیر وزن و چربی در ناحیه شکم را نشان داد.

دلیل این امر تا حد زیادی به دلیل افزایش سطح انرژی است که مردم با چای سبز گزارش کرده اند .همچنین این چایی به کنترل متابولیسم و کمک به سوخت چربی در بدن نقش دارد . به همین دلیل است که اگر می خواهید وزن خود را کاهش دهید ، چای سبز بهترین گزینه برای نوشیدن است!

آیا نوشیدن منظم چای عوارض جانبی منفی دارد؟


به گفته متخصصان تغذیه ، نوشیدن منظم چای هیچ اثر مضر آشکاری ندارد. هر چند نوشیدن چای بیش از سه فنجان در روز توصیه نمی شود .
کارشناسان بر این باورند که بهتر است در صورت داشتن کافئین از نوشیدن دیر هنگام نوشیدنی ها در روز خودداری کنید. با نوشیدن چای ، مراقب میزان کافئین بدن خود باشید.

اگرچه یک فنجان چای سیاه نسبت به یک فنجان قهوه کافئین کمتری دارد ، اما در صورت نوشیدن چند فنجان به سرعت مقدار کافئین در بدن بالا می رود .

محققان بر این باورند که مراقبت از میزان هیدراتاسیون بدن نیز بسیار مهم است. چای می تواند واقعاً راهی عالی برای افرادی باشد که دوست ندارند زیاد آب بنوشند تا کمی هیدراته شوند ، اگرچه اگر کسی از این روش برای هیدراتاسیون بیشتر استفاده می کند ،بهتر است از چای هایی استفاده کند که ادرار آور یا کافئین دار نباشند .

همچنین مهم است که توجه داشته باشید که چای نباید جایگزین مصرف آب در طول روز شود.

Related Articles

انواع قهوه ها

انواع قهوه ها